• (044) 272-05-35
  • Київ, вул. Січових стрільців, 1-5
Головна » Архів » Андрй Полоник (1961-2020)

Андрй Полоник (1961-2020)

Андрй Полоник (1961-2020)
13 - 23 травня


Ювілейна виставка творів Андрія Полоника проходить без митця.

Андрій планував представити нові твори на своїй персональній виставці. Він був сповнений творчої наснаги і планів. В цій експозиції присутній звичний і зовсім несподіваний Андрій Полоник - від ранніх, по різному стилізованих творів до яскраво самобутніх. В експозиції багато зовсім нових скульптур Андрія, авторських, виконаних в його неповторній пластичній манері. Для скульптурних мініатюр слугували червона глина, гіпс, бронза.

Початок мистецького шляху Андрія Полоника після закінчення Державної художньої середньої школи імені Т.Г.Шевченка, потім Київського державного художнього інституту (тепер НАОМА). Захистив диплом, отримавши ґрунтовну професійну освіту, поїхав до рідного Донецька. працював разом із батьком, відомим радянським скульптором Василем Полоником. Займався творчою роботою, їздив на творчі симпозіуми, приймав участь виставках. З 1987-2006 років працював викладачем Донецького художнього училища (тепер Донецький художній коледж).

В 1992 році Андрій Полоник на деякий час повернувся до Києва. І виявилось, що його займають зовсім не банальні та традиційні теми у творчості. Разом з О.Сухолітом, О.Рідним Андрій Полоник почав працювати над багаторічним проектом «Азбука». Це була нова версія створення Світу, виникнення та існування людини, відмінна від канонів соціалістичного реалізму. Полоник продовжив працювати у Донецьку. Брав участь у республіканських та всесоюзних виставках.

В мистецькому доробку митця з’явились несподівані, часто гротескні, портрети, примхливі жіночі постаті, загадкові «неоантичні» об’єкти, в яких як і завжди віддзеркалюється яскрава індивідуальність їх автора... На певному творчому етапі митець занурився у біблійні теми, зокрема, євангельські сюжети. З’являються багатофігурні, складно скомпоновані, мініатюрні, витончені за пластикою рельєфи «Оплакування», «Покладання у гроб», «Богородиця». Вони сполучають у собі рафіновану духовність, неординарність (митець наслідує певні іконографічні канони). Виникає таке дивне змішування справжнього і несправжнього, відвертого і втаємниченого, земного і астрального світів. З певним дотриманням канонів християнської іконографії, Андрій Полоник залишався вільним неповторним художником, яскравою творчою особистістю. Образ «Богородиці з немовлям», улюблена тема скульптурних і графічних творів майстра. Канонічні зображення у творах останніх років перевтілились в досить побутовий сюжет - «Мати з дитиною». З вільним трактуванням і м'якою пластикою ліній та форм. Виставка в київській галереї «Триптих», що пройшла на початку 2006 показала яскравого і зрілого Андрія Полоника. Це був виставковий дует з О.Сухолітом. Маленькі теракотові жіночі фігурки Андрія займали частину експозиції. Вони стали своєрідними живими щирими пульсуючими акцентами.

Починаючи з літа 2005 до 2019 тривав важкий та такий продуктивний для митця пленер у кримському селищі Скалистому. Біблійні композиції Андрія Полоника з мініатюрних, камерних, інтер’єрних тут перетворилися на великі, монументальні. Вражає глобальна брила з сюжетом «Поклоніння волхвів», з примхливим плетивом орнаментальних та фігурних пласких зображень. При збереженні творчої неординарності, з’являються неперевершені гарні, іронічні «купальниці» створені Андрієм Полоником в Криму з сяючого вапняку. Це дивовижні за виразністю, граціозністю і монументальністю паркові скульптури чекають ще на своїх поціновувачів. Там у 2008-17 роках Андрій Полоник працював над великим проектом, який вважав для себе дуже важливим, створював різьблений скульптурний декор для Свято-Успенської церкви в м.Бершаді Вінницької області.

Андрій активно займався педагогічною діяльністю: з 1986 викладав у Донецькому художньому училищі (тепер Донецький художній коледж), пізніше багато років викладав рисунок і пластичну анатомію в Державній художній середній школі імені Т.Г. Шевченка.

Остання виставка творів Андрія Полоника відбулася у 2020: він брав участь у виставці творів викладачів ДХСШ «Шкільний альбом» у мистецькому центрі «Шоколадний будинок» (Київ). Були продемонстровані неймовірні за майстерністю і глибиною почуттів інтер’єрні рельєфи, зроблені зовсім недавно: «Закохані», «Мати з дитиною», «Поклоніння волхвів» й твір «Пастир». Творчий заповіт про любов, віру в прекрасне від митця і наставника Андрія Полоника. І все ж, присутнє гірке відчуття втрати, нездійснених задумів.

Ювілейна виставка Андрія Полоника - це данина поваги й захоплення його яскравим талантом, глибокою духовністю, людяністю, вмінням любити Світ і людей.

Лідія Гурська, мистецтвознавиця, членкиня НСХУ