• (044) 272-05-35
  • Київ, вул. Січових стрільців, 1-5
Головна » Архів » Самчиківський розпис

Самчиківський розпис

Самчиківський розпис
17 - 28 липня

 

Напевно, важко знайти в Україні людину, яка б не чула про відомий на весь світ Петриківський розпис. Але мало кому відомо, що звичка прикрашати сільські хати-мазанки дивовижними різнобарвними птахами, квітами, букетами, вінками, зорями, кучериками притаманна була і північній Одещині, і Хмельницькому та Вінницькому регіонам.

Саме у південно-східній Волині, на межі з Поділлям, здавна хати були розмальовані рослинними візерунками, які вважались оберегами. Особливо славились своїми розписами хати в селі Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Самодіяльні художники, народні майстри-ентузіасти, взявши за основу народні традиції, дбайливо розвивали та збагачували їх, додаючи нових сюжетів, орнаментів та кольорів. Традиційний розпис, доповнений новим змістом та оновлений, був перенесений у картини, тарілки, ужиткові речі. Так з’явився практично новий неперевершений вид та справжня перлина українського декоративно-прикладного мистецтва – Самчиківський розпис.

Основна тематика цього розпису – це рослинні мотиви у найрізноманітніших їх інтерпретаціях. Кожен орнамент мав свою назву, за якою його одразу можна було розпізнати. Барвінок, соняхи, рожа, колоски, маки, дзвоники, ягідки, бруньки, калина, гілочки, листочки найчастіше зустрічаються в роботах художників. На малюнках квіти зі знайомих і звичних раптом стають казковими, фантастичними рослинами, набувають неперевершеного українського колориту. Одним з найулюбленіших та найпоширенішим орнаментів є зображення вазону, як символу світобудови, «дерева життя», як його розуміли в давнину наші предки. Рослинний орнамент органічно переплітається у розпису з елементами світу тварин. Автори Самчиківського розпису додають до своїх робіт також і зображення людей, переважно козаків чи гарних україночок.

Відрізняють Самчиківський розпис від інших кольори, техніка виконання та композиція. Традиційними матеріалами, які беруть майстри для своїх виробів, є чиста фарба – вохра і глина. Кольорова гама Самчиківського розпису має традиційний сакральний зміст, який спирається на слов’янські вірування та етнічну культуру.