• (044) 272-05-35
  • Київ, вул. Січових стрільців, 1-5
Головна » Архів » Виставка, присвячена 75-річчю Одеської обласної організації НСХУ.

Виставка, присвячена 75-річчю Одеської обласної організації НСХУ.

Виставка, присвячена 75-річчю Одеської обласної організації НСХУ.
15 - 24 листопада

Власне 75-ліття Одеська обласна організація Національної спілки художників України зустрічає в гідній, відповідній значущості і солідності цифри, формі. Спілка художників України, і її одеська філія зокрема, – це, передусім, об`єднання професіоналів, що демонструє високий рівень фахових вимог до творчої діяльності своїх членів.
Сьогодні в одеській організації налічується 260 членів НСХУ. Серед них 3 майстри, відзначені званням «народний художник України» – живописці Альбін Гавдзинський і Анатолій Горбенко, графік Юлій Гальперін, 2 – заслужені діячі мистецтв України, 25 заслужених художників України і 1 заслужений майстер народної творчості України.
У часи зародження організації до неї увійшли майстри, які формували традиції художньої культури міста та області. Водночас у Спілку приходили художники різні за творчою орієнтацією, та історія свідчить про те, що було чимало періодів, коли розмаїття з більшою або меншою радикальністю знищувалось. Сьогодні ситуація інша; наявної, в тому числі політично-ідеологічної примусовості відносно вибору творчого напрямку для художника, на щастя, не існує, хоча це аж ніяк не означає, що всі проблеми такого порядку вирішені. А втім, можна відзначити існування різних підходів,що контрастуючи один одному, демонструють справжній реальний процес і розвиток. Тим не менш, можна сказати, що останнім часом ситуація прояву творчого розмаїття тих чи інших власних настанов існує у контексті загальної толерантності і доброзичливості, що є доброю ознакою сьогодення ООО НСХУ.
Це, передусім, потужна течія реалістичного мистецтва – і в її «Південноросійському» варіанті, що є пов`язаним з контекстом Одеси, саме її навчальних закладів, і в різноманітних тенденціях академічної традиції, яка бере початок у вищих художніх школах Санкт-Петербургу, Москви, Києва, і проявляється їхніми учнями і послідовниками в одеському мистецькому просторі.
Традиції фігуративізму в Одесі є домінуючими у всіх видах образотворення (живописі, графіці, скульптурі, декоративно-прикладному мистецтві) і його різностилістичних варіантах.
В той самий час більш локально, проте виразно і міцно в Одесі існує тардиція нефігуративу або абстрактного мистецтва. Початок цієї лінії у розвитку образотворчості бачимо вже на світанку ХХ століття, передусім, у зв`язку з іменем В.В. Кандинського, творчість якого було представлено у відомих «Салонах В.О.Іздебського», що в 1909 і 1911 роках. ознайомили Одесу (а далі й інші міста – Київ, Петербург, Ригу, а другог разу – Миколаїв та Херсон) з авангардним мистецтвом. Отже, «Товариство південноруських художників» і «Товариство незалежних художників» визначили дві подальші траєкторії руху мистецтва Одеси. У 60-х роках минулого століття на загальному тлі реалістичної традиції, передусім, безперечно, соцреалізму, який домінував тоді на теренах СРСР являється «друга хвиля авангарду», хоча, звісно, виникає вона далеко поза межами Спілки і навіть у спротиві до неї. Однак ті, хто цю давнішню традицію розпочинали, вже давно є членами Спілки і її провідними яскравими постатями (члени мистецького об`єднання «Мамай»). Також є у Спілці художники, в основному молодші за віком, ніж «мамаї», які також більш чи менш активно і цілеспрямовано звертаються до абстракції. Показово, що ці дві лінії розвитку образотворчості Одеси репрезентовані не тільки у живописі та графіці, а й в скульптурі та у деяких видах декоративно-прикладного мистецтва.
Одеська обласна організація Національної спілки художників України сьогодні активно працює. Організація живе продуктивним творчим життям, часто навіть всупереч непростим проблемам, що постають у державі і в цілому у світі. А втім, натхнення художників, відданість улюбленій справі, їхні значущі здобутки складають і становлять гордість Одеси й України.
Майстрів-одеситів добре знають далеко за межами нашої держави, їхні роботи експонуються у міжнародних проектах, колекціонуються по всьому світові. Вітаємо мистців з виходом альбому до 75-річчя з дня народження організації, який також є яскравим проявом гідності і прекрасного творчого кредо Одеської обласної організації Національної спілки художників України.