Седнів. Літо 2014
У шістдесятих роках у Седневі поблизу
Чернігова було
відкрито Будинок творчості і відпочинку Спілки художників України. За цей час
багато художників, і не тільки з України, жили і працювали в Седневі.
Цього
літа мальовниче село відвідали вісім студентів-живописців (Осадчук А., Ворона
І., Баєва А., Балтазюк П., Рибченко О., Федченко М., Іванова А., Коваленко А.).
Для кожного з нас - це перше знайомство із Седневом. Упродовж двох тижнів пленеру було
написано понад 70 полотен, не рахуючи етюдів та ескізів.
Ніхто з нас не очікував, що два тижні
промайнуть як один день, і ми не встигнемо навіть частково охопити усе те, що
пропонує нам Седнів. Немов би відчуваючи, що не встигнемо зробити так багато, ми
не втрачаючи жодної хвилини почали бігати на етюди.
Яке це неймовірне відчуття ходити на
пленер о четвертій ранку! Вдихати свіже літнє повітря проганяючи його через
легені знову і знову, бігти з етюдниками не відчуваючи втоми і все швидше, щоб
тільки встигнути до світанку, і яка це насолода... Світанок... Скільки у цьому
слові поезії...
Коли туман прокочується під лісом, розливається
по полям, спускається до річки і свіжими вологими потоками піднімається вгору, охоплюючи
нас, жадібно працюючих над етюдами художників, сходить сонце - освітлюючи і
осліплюючи своїми веселковими променями тепла кожен, навіть, найменший шматочок
землі, і під спів першого солов'я починається ранок...
Пробуджується природа, а за нею і все
село. Пастухи починають гнати на пасовища корів, які проходячи повз нашу базу
будять білок, котрі починають радісно стрибати з дерева на дерево і жбурляти в
нас абрикосами, починають співати переливаючись пташки, шумлять берези і
пахнуть польові квіти- і усе це ранок у Седневі.
Пейзажів стільки, що не знаєш за що у
першу чергу хапатися, адже часу обмаль, а тут і річка з ліліями, і мальовничі
човни, і хати, і поля, і старі церкви, і ще сотні дві цікавих мотивів.
Українські землі неймовірно багаті: гори,
рівнини, полонини, річки, простори, безкрайнє синє небо і колосиста пшениця - це
все Україна, наша Батьківщина.
Проте, скільки б не було прекрасних
місць, але саме Седнів є улюбленим
місцем для усіх художників. Багатство природи Чернігівських земель
захоплює і вражає.
Ескізи, начерки, етюди, композиції і все за два тижні. Радість від
вдалої роботи наповнює такою енергією, що будь-яку втому зводить нанівець. Ось
так і виходить: натхнення - праця - втома - радість.
Від імені усіх учасників пленеру хочемо висловити подяку: голові НСХУ
Володимиру Андрійовичу Чепелику, проректору з наукової роботи НАОМА Остапу
Вікторовичу Ковальчуку, проректору з навчально-педагогічної роботи НАОМА Андрію
Вікторовичу Яланському, проректору з адміністративно-господарської роботи Євгену
Васильовичу Стьопіну, водію Миколі Григоровичу за активну допомогу у здійсненні
нашої подорожі. А також заступнику голови Національної спілки художників
України Ігорю Михайловичу Волощуку за допомогу в організації виставки. Окрему подяку хочемо висловити
директорові Будинку творчості і відпочинку «Седнів» Пащенку Олексію Івановичу.