• (044) 272-05-35
  • Київ, вул. Січових стрільців, 1-5
Головна » Архів » Олександр Дубовик - "Діалог з неосяжним"

Олександр Дубовик - "Діалог з неосяжним"

Олександр Дубовик - "Діалог з неосяжним"
9 - 19 листопада
Ми звикли до присутності Олександра Дубовика в художньому просторі столиці. Музей Тараса Шевченка, Мистецький Арсенал, Stedley Art Foundation – лише деякі з місць, де останнім часом можна було побачити роботи художника. Ми не можемо збагнути іншого – наш сучасник, який нещодавно перейшов 86-річну життєву межу і є незаперечним класиком українського мистецтва, знову пропонує нам особистісний, авторський зріз власної творчості.
Ми звикли, що на його виставках поряд з новими бачимо роботи попередніх десятиліть. Особливе зацікавлення викликають ті із них, які, назвавши «архівом застережень», Олександр Дубовик відкриває, насамперед, для себе. Ми не можемо збагнути – для художника не існує поділу на старе і нове, навпаки, нове спроможне повернути з небуття давно забуте.
Згадалася історія. Наприкінці 1970-х Дубовик переїхав до нової майстерні на Оболоні. Потрапивши в її порожні, чисті стіни, він приймає рішення знищити частину робіт, привезених з собою, – з багаття, розведеного у дворі, їх врятувала Ірина Дубовик. Нам, сьогоднішнім, ця історія, що мов зійшла зі сторінок Булгакова, теж виглядає незбагненною.
Виставка Олександра Дубовика, влаштована Дирекцією виставок Національної спілки художників України, – подія, яка дає унікальну нагоду переглянути наші звичні уявлення про нове, сучасне, актуальне. Сам він давно здолав їх, вибравши з-посеред одвічних тем діалог з незбагненним.
Валерій Сахарук


Олександр Михайлович Дубовик – художник-живописець, монументаліст, графік. Є одним з провідних митців України, його творчість – яскрава сторінка в історії українського образотворчого мистецтва другої половини ХХ століття. Живописне обдаровання він щасливо поєднує з оригінальними інтелектуально-теоретичним дослідженнями. Роботи О. Дубовика з успіхом експонуються в кращих музеях і галереях не лише в Україні, а й у багатьох європейських країнах та на американському континенті.
Творчість митця вражає універсальністю. Він створює мозаїки, вітражі, килими, розписи, дизайн інтер’єрів та книжкову графіку. За останні роки О. Дубовик виконав розписи в каплиці у місті Берр-Лез-Альп поблизу Ніцци (Франція) та зробив великі вітражі Ново-Апостольської церкви у Києві.
Творча діяльність О. Дубовика є постійним джерелом досліджень українських істориків мистецтва. Відомі часописи, наприклад «Сучасність», «Хроніка – 2000-ліття», «Арт-галерея», постійно друкують теоретичні праці О. Дубовика, присвячені проблемам сучасних творчих процесів («Палімпсести».)
Твори художника зберігаються в Національному художньому музеї та інших музеях України, Третьяковській галереї в Москві, Російському музеї в Санкт-Петербурзі, музеї Вюрта (Німеччина), музеї сучасного мистецтва у Тегерані, Українському музеї авангардного мистецтва в Чикаго (США), Zimmerly Art Museum (Нью-Джерзі, США), в колекції Градобанку (Київ), а також у багатьох приватних колекціях світу.
Найвідоміші роботи: в станковому та монументальному живописі: «Пророк» (триптих, 1990), «День народження» (триптих, 1993), «Голгофа» (1996), «Вони вже прийшли» (1999), «Нічне споглядання» (2000), «Натюрморт» (2003), цикл робіт «Букет» (2005), цикл робіт «Діалог» (2005), «Чорний букет» (2008), «Букет» (2010); монументально-декоративні роботи: «Калювала» (мозаїка, 1975), «Вітер блукань» (вітраж, 1983), «Торжество знання» (мозаїка, 1984), «Діалог» (вітраж, 1994), розпис церкви в Березальпі (Франція, 1996), «Тайна вечеря» (2005), «Блакитний щит» (1965), «Метаморфоза» (1990), «Здрастуйте, пане Дубовик» (2001), «Поклоніння квадрату» (2006), «Тріумфатор» (2011).

1931 - народився 1 серпня у Києві
1957 - закінчив Київський державний художній інститут за спеціальністю «Живопис»
1959–1962 - викладач Київського училища прикладного мистецтва
1962–1965 - творчі майстерні Академії мистецтв СРСР
1962–1965 - аспірант творчих майстерень Академії мистецтв СРСР
1967–1969 - художник журналу «Образотворче мистецтво»
З 1970-на творчій роботі
Член Національної спілки художників України (1958)
У арт-рейтингу Асоціації арт-галерей України за 2000 рік визнаний кращим художником України
Почесний академік Національної академії мистецтв України (2009)
Нагороджений орденом Святого Юрія Переможця (2011)


https://ukurier.gov.ua/uk/articles/oleksandr-dubovik-meni-podobayetsya-yaskravist-mol/
https://zn.ua/CULTURE/aleksandr-dubovik-hudozhnik-nachinaetsya-s-koncepcii-_.html
http://artukraine.com.ua/a/odin-den-s-aleksandrom-dubovikom/#.We8-OCusWDs
https://day.kyiv.ua/ru/article/kultura/aleksandr-dubovik-zhelayu-dobra-svoey-strane



Олександр Дубовик – видатний український митець, живий класик сучасного мистецтва. Він людина широких енциклопедичних знань і глибокої європейської освіти, автор численних міжнародних і українських виставок – кожна з яких значна подія в культурному житті України.
Твори Олександра Дубовика - наповнені глибоким філософським змістом, вони багатозначні, символічні і глибоко метафоричні. Складні багатопланові твори митця можна зрозуміти і наблизитись до їх осягнення лише виявляючи асоціативність мислення.
Творчість Олександра Дубовика має глибокий гуманістичний підтекст, вона сповнена широкомасштабних узагальнень, символічних знаків, які є семантичним ключем до розшифрування проблем духовності, взаємозв’язків людини і Космосу, пошуків сенсу життя, філософського осмислення буття. Ці знаки-символи є змістовною домінантою його робіт. Значною проблемою його творчості є проблема візуалізації цих знаків-символів, пошук їх найбільш адекватного прочитання і винаходження нових окреслень, наповнення новим змістом.
Живописні роботи художника завжди сповнені високої емоційної напруги, свої пластичні ідеї він розробляє в пошуках кольору, звертається до проблеми простору з позицій сучасного знання про нього і гіпотез про паралельність світів, часу і простору, про безмежність пізнання.
Роботи митця – складні побудови гіпертексту з ремінісценціями, цитатами давно минулих цивілізацій, культур античності, ренесансу, бароко, які живуть у нашій підсвідомості, повертаються до нас у новому вигляді, новому прочитанні.
Основним у творчості Олександра Дубовика є не сам предметний світ, не його конкретність, а, як він сам визначає, "ехопонятійність”. Олександр Дубовик – універсальний художник. Він створює мозаїки, вітражі, килими, розписи, дизайн книжок та інтер’єрів. Він той митець, що випереджає час, він – людина майбутнього.
Тетяна Кара-Васильєва


Величезна творчість Олександра Дубовика вражає своєрідністю і багатогранністю формальних і кольорових рішень. Можна сказати, що з самого початку ("Автопортрет” 1961 року) до сьогоднішнього дня художник знаходиться під прапором тієї "естетики квіткової”, якою Малевич охарактеризував картину Леже "Пропелери”. Як мені здається, між Леже та Дубовиком, як би далекою одна від одної їх знакова система не була, присутні деякі аналоги в синтезі у обох живописців абстракції, конструктивності і декоративності; дуже цікаво, що вони обидва прикрасили французькі церкви всіма не фігуративними формами і кольорами самого сучасного мистецтва. Але український художник спадкоємець зовсім іншої пластичної пам’яті. Від творчості Дубовика віє не тільки сакральністю православного іконопису, але і квітковою веселко вістю українських ланів, прикрашення одягу, внутрішнього устаткування хат, взагалі всією кольоровою палітрою, яку Малевич приписав Україні. Дубовик переплавляє цю образотворчу і кольорову спадщину в унікальний світ символів, в діалог з різними мистецькими культурами, в потаємну знакову систему. Він веде розмову і з іконою, і з Малевичем, і з школою Матюшина, і з бойчукізмом, і з спектралізмом Богомазова, але рішення абсолютно специфічні: картини Дубовика випромінюють життєрадісність, вони радість для ока, душі і духа. Вони абстрактні і конкретні. Вони витворюють невідомі до цього часу царста з квітково-кольоровими храмами, ангелами, вогняними птахами, привидами, святкуваннями, ритуалами, церемоніалами, неопалимими купинами. Це повне преображення і переорганізація дійсності. Мистецтво Дубовика орнаментальне в найкращому розумінні цього слова, як це яскраво висловив Павло Флоренський: "Орнамент більш філософічний інших гілок образотворчого мистецтва, бо він зображує не окремі речі і не часткові їх співвідношення, а втілює в наочність певні світові формули буття. Якщо орнамент здається позбавленим трансцендентного змісту, то це по малій доступності його предмета свідомості незвиклій до орлиних зльотів над окремим і роздрібненим”.
Творчість Дубовика належить до абстрактно-символічної течії, яка виробляє індивідуальний словник знаків, ієрогліфів, піктограм і ідеограм, і здійснює їх то в архітектурних побудовах, то в музикальних варіаціях, то в поетичних притчах. В цьому відношенні мистецтво Дубовика має справу з Gesamtkunstwerk’ом по синтетичному об’єднанню в ньому ритмів різних видів мистецтва. 
Художник дарує кожному з нас світове цвітіння чарівного сакрального церемоніалу.
Жан-Клод Маркаде